3 نرم افزار ویرایش و افزایش کیفیت عکس|2024|

3 نرم افزار ویرایش و افزایش کیفیت عکس|2024|


افزایش کیفیت عکس

قبلاً تنها راه برای تغییر اندازه یک عکس کوچکتر به یک تصویر بزرگتر و با وضوح بالا بدون برجسته کردن کیفیت تصویر ضعیف، گرفتن یک عکس جدید یا اسکن مجدد تصویر با وضوح بالاتر بود. شما می توانید وضوح یک فایل تصویر دیجیتال را افزایش دهید، اما در این فرآیند کیفیت تصویر را از دست خواهید داد.

اما امروزه این 3 نرم افزار، Adobe Photoshop  ،Adobe Photoshop Lightroom  و Adobe Lightroom Classic دارای ویژگی هایی هستند که می توانند به شما در افزایش وضوح و در عین حال حفظ کیفیت بصری کمک کنند. برای کارآگاهان و عکاسان مشتاق، ویژگی‌هایی مانند Super Resolution می‌توانند اندازه عکس‌های شما را با استفاده از هوش مصنوعی چهار برابر کنند و لبه‌های تمیز و جزئیاتی را که برای استفاده حداکثری از هر عکسی نیاز دارید، به شما ارائه می‌دهند.

هر تصویر دیجیتال دارای تعداد مشخصی پیکسل است. هرچه یک تصویر با پیکسل های بیشتری شروع شود، وضوح تصویر بالاتر است. هنگامی که پیکسل ها را از یک تصویر در فتوشاپ یا لایت روم اضافه یا کم می کنید، به آن نمونه برداری مجدد می گویند.

کاهش تعداد پیکسل ها را Downsampling می نامند که داده ها را از تصویر شما حذف می کند. افزایش تعداد پیکسل ها را upsampling می گویند که داده ها را به تصویر اضافه می کند. وقتی تعداد پیکسل‌های یک تصویر را بدون تنظیم ابعاد افزایش می‌دهید، پیکسل‌های بیشتری را به همان مقدار فضا اضافه می‌کنید و وضوح (یا میزان جزئیات) را در هر اینچ افزایش می‌دهید.

گاهی اوقات عکاسان برای صرفه جویی در فضای ذخیره سازی یا افزایش زمان بارگذاری برای تصاویر آنلاین، تصاویر را پایین می آورند. با این حال، آپ‌نمونه‌سازی پیچیده‌تر است، زیرا فتوشاپ باید حدس بزند که پیکسل‌های تازه اضافه‌شده چگونه باید باشند.

1.Adobe Photoshop Lightroom

با استفاده از Super Resolution کیفیت تصویر را افزایش دهید.یکی از سریع‌ترین راه‌ها برای بهبود تصاویر با وضوح پایین و چاپ با کیفیت بالا، استفاده از Super Resolution در لایت روم است. با استفاده از این ویژگی، لازم نیست نگران تغییر اندازه تصویر خود باشید تا کیفیت مورد نظر خود را بدست آورید. لایت روم به متن تصویر شما نگاه می کند و به طور خودکار بهترین پیکسل ها را برای افزودن انتخاب می کند، اندازه تصویر را دو برابر و تعداد پیکسل ها را چهار برابر می کند. آن را با استفاده از یکی از ده ها فرمت فایل پشتیبانی شده از جمله DNG، JPG، TIFF و PNG امتحان کنید.

مراحل کار با Adobe Photoshop Lightroom:

1-تصویر خود را در لایت روم باز کنید.

2-Photo > Enhance را انتخاب کنید.

3-Super Resolution را انتخاب کنید.

4-روی Enhance کلیک کنید.

لایت روم وضوح تصویر شما را افزایش می دهد و آن را به عنوان یک فایل DNG جدید ذخیره می کند. هر گونه ویرایش قبلی که در عکس با وضوح بالا جدید خود انجام داده اید شامل خواهد شد.

2.Adobe Lightroom Classic

لایت روم کلاسیک تمام ابزارهای ویرایش دسکتاپ را که برای به نمایش گذاشتن بهترین عکس ها نیاز دارید در اختیار شما قرار می دهد. رنگ ها را تقویت کنید، عکس های کسل کننده را پر جنب و جوش کنید، اشیاء حواس پرتی را بردارید و عکس های کج را صاف کنید. به راحتی تمام عکس های خود را روی دسکتاپ خود سازماندهی کنید و آنها را به روش های مختلف به اشتراک بگذارید.

ویرایش عکس ها در لایت روم کلاسیک

با چند مرحله ویرایش اولیه در Adobe Lightroom Classic بهترین عکس های خود را به نمایش بگذارید.

1-یک عکس را برای ویرایش در ماژول کتابخانه انتخاب کنید. روی Develop در بالای صفحه کلیک کنید تا به ماژول Develop بروید.

2-برای تنظیم روشنایی یک عکس، روی Auto در پانل Basic کلیک کنید.

3-از پنل پایه برای تنظیم دقیق یک تنظیم استفاده کنید. برای مثال، نوار Exposure را بکشید تا کل تصویر روشن یا تیره شود. از نوار Highlights برای تنظیم مناطق نور استفاده کنید. و از نوار لغزنده Shadows برای تنظیم نواحی تاریک استفاده کنید.

4-برای نشان دادن جزئیات و بافت، نوارClarity را به سمت راست بکشید. برای نرم کردن یک تصویر، نوار را به سمت چپ بکشید.

5-اگر عکسی تار به نظر می رسد، نوار کنتراست را کمی به سمت راست بکشید تا تفاوت بین مناطق روشن و تاریک افزایش یابد.

6-برای رنگارنگ‌تر کردن تصویر، نوارVibrance را به سمت راست بکشید.

7-با نوارTemp آزمایش کنید تا رنگ کلی را به رنگ گرمتر یا سردتر تغییر دهید.

برای لغو یک تنظیم، Edit > Undo را انتخاب کنید یا Control+Z (ویندوز) یا Command+Z (MacOS) را فشار دهید. برای حذف همه تنظیمات، روی دکمه Reset در پایین سمت راست کلیک کنید. پانل History هر تنظیمی را که انجام داده اید فهرست می کند. روی یک مورد در پانل History کلیک کنید تا تصویر به آن حالت برگردد.

 

3.Adobe Photoshop

اگر می خواهید کنترل بیشتری بر وضوح تصویر خود داشته باشید، می توانید از Super Resolution در فتوشاپ استفاده کنید. پس از اعمال Super Resolution، سعی کنید تصویر خود را با Sharpening، Noise Reduction و Texture تنظیم دقیق کنید تا دقیقاً همانطور که می خواهید دریافت کنید.

اما شاید لازم باشد تغییر بزرگی در اندازه تصویر اصلی خود ایجاد کنید یا باید تعداد مشخصی پیکسل جدید اضافه کنید. در آن زمان است که نمونه گیری مجدد سنتی بهترین انتخاب شماست. چهار Super Resolution به عنوان اولین گام خود نمونه برداری کنید یا از Super Resolution استفاده کنید، این فرآیند می تواند به شما کمک کند هر اندازه و وضوح تصویر را که نیاز دارید ایجاد کنید.

دو روش وجود دارد که می توانید امتحان کنید. از روش اول برای تغییر اندازه تصویر و تعداد پیکسل ها به طور مستقل استفاده کنید یا از روش دوم استفاده کنید تا هر بار فقط یکی را تغییر دهید و بقیه کارها را فتوشاپ برای شما انجام دهد.

با تنظیم ابعاد پیکسل، وضوح را تغییر دهید.

اگر نیازهای خاصی به ابعاد یا اندازه تصویر خود دارید – مانند پوستری با اندازه چاپ مشخص – کادر Resample را علامت بزنید. این به شما امکان می دهد اندازه و وضوح چاپ را به طور مستقل تنظیم کنید، که تعداد پیکسل های تصویر را تغییر می دهد. با این مراحل شروع کنید.

روش اول :

1-تصویر خود را در لایت روم باز کنید.

2-Image › Size Image را انتخاب کنید.

3-برای حفظ نسبت فعلی عرض به ارتفاع، مطمئن شوید که نماد زنجیره ای که این ویژگی ها را به هم مرتبط می کند فعال باشد.

4-در قسمت Dimensions، مقادیر Width و Height را وارد کنید. اندازه فایل جدید برای تصویر در بالای کادر محاوره ای Image Size با اندازه فایل قدیمی در پرانتز ظاهر می شود.

5-Resample را انتخاب کنید و یک روش درون یابی را انتخاب کنید.

6-اگر تصویر شما دارای لایه‌هایی است که سبک‌هایی روی آن‌ها اعمال شده است، Scale Styles را در زیر نماد چرخ‌دنده انتخاب کنید تا افکت‌ها مقیاس‌بندی شوند. (این گزینه فقط در صورتی موجود است که Constrain Proportions را انتخاب کرده باشید.)

7-هنگامی که انتخاب گزینه ها را به پایان رساندید، روی OK کلیک کنید تا تصویر تغییر اندازه خود را مجدداً نمونه برداری کنید.

روش دوم : تغییر ابعاد چاپ بدون تنظیم ابعاد پیکسل.

ببینید آیا می‌توانید تنها با تنظیم ابعاد یا وضوح بدون تغییر تعداد پیکسل، چاپی با کیفیت بالا داشته باشید. فتوشاپ به طور خودکار مقدار دیگر را برای شما تغییر می دهد و نسبت تصویر و تعداد پیکسل ها را ثابت نگه می دارد. این مراحل را دنبال کنید.

1-تصویر خود را در فتوشاپ باز کنید.

2-Image › Size Image را انتخاب کنید.

3-Resample را از حالت انتخاب خارج کنید. این به طور خودکار نسبت فعلی عرض و ارتفاع را قفل می کند.

4-برای تنظیم وضوح، مقادیر جدید اضافه کنید. فتوشاپ به طور خودکار اندازه سند را تغییر می دهد تا مطابقت داشته باشد.

5-برای تنظیم اندازه سند، مقادیر جدیدی را در قسمت Height and Width اضافه کنید. فتوشاپ به طور خودکار وضوح را برای مطابقت تغییر می دهد.

 

نویسنده : تیم تولید محتوای الو کاتالوگ 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *