10 نکته جامع در طراحی کاتالوگ چاپی

10 نکته جامع در طراحی کاتالوگ چاپی


تعریف کاتالوگ

کاتالوگ نوعی رسانه‌ی چاپی تبلیغاتی است که شرکت‌های بزرگ تولیدی و یا خدماتی، برای معرفی مجموعه محصولات خود، مشخصات کامل محصولات و کاربرد آنها برای مصرف کننده، از آن استفاده می کنند.کاتالوگ به نوعی نماینده‌ی شرکت و یا سازمان شماست که وظیفه‌ی معرفی اهداف، ارزش ها و محصولات شما را برعهده دارد.طراحی و چاپ کاتالوگ می‌تواند اهداف و اطلاعات شما را به مشتری برساند و شما با گردآوری یک مجموعه از محصولات خود در قالب یک دفترچه، به صورت حرفه ایی به تبلیغ شرکت خود با درج اطلاعات بپردازید. از این رو امروزه هر شرکت و سازمان تازه تاسیس شده از طریق کاتالوگ تخصصی دست به تبلیغات موثری می زند.

طراحی و چاپ کاتالوگ

قبل از چاپ کاتالوگ بایستی بازار هدف خود را به خوبی شناسایی کنید و سپس اقدام به چاپ کاتالوگ نمایید. همچنین یادتان باشد کاتالوگ به نوعی آگهی دهنده‌ی پیام شما می باشد، از این رو از یک طراحی منحصر به فرد با رعایت تمام نکات از قبیل: سایز فونت، کیفیت تصاویر استفاده شده در کاتالوگ، نوع رنگبندی، نوع کاغذ چاپ و از همه مهمتر جذابترین و کامل‌ترین توضیحات استفاده نمایید تا بتواند سبک و سیاق شرکت و برند شما را به صورت واضح و شفاف به مشتری نشان دهد. در ادامه به 10 مورد از اصلی ترین نکات مهم در طراحی کاتالوگ برای شما خوانندگان گرامی پرداخته ایم با ما همراه باشید.

1.اول هدفتان را مشخص کنید

اولین مسئله در طراحی کاتالوگ این است که بدانید هدف مشتری برای سفارش چیست؟ قرار است بروشور به چه منظور مورد استفاده قرار گیرد؟ پس بهتر است از مشتری بخواهید تا انتظارات خود را به خوبی توضیح دهد. این کار باعث می‌شود تا سبک طراحی را بر اساس نیازهای مشتری ارائه دهید. گاهی عدم تناسب بین اصول طراحی کاتالوگ و نیاز مشتری باعث نارضایتی می‌شود. توجه به هدف و خواسته‌های مشتریان موجب می‌شود تا این مشکل به خوبی برطرف شود.

2.متناسب با نیاز مخاطب

مطالبی که قرار است در بروشور قرار دهید، باید پاسخگوی نیاز و خواسته‌های مخاطبان باشد. با انتخاب تصاویر مناسب محصولات، می‌توانید طرح جالب و لذت بخشی را ارائه دهید. این کار باعث افزایش فروش شما خواهد شد.

3.تمرکز بر صفحه جلد

در چاپ کاتالوگ به جلد توجه ویژه‌ای داشته باشید. به این دلیل که جلد باعث وسوسه مشتریان می‌شود. فریبنده بودن جلد باعث جلب توجه افراد می‌شود. هر چقدر که طرح آن جذاب‌تر باشد، به جلب نظر مخاطبان کمک خواهد کرد. با این حال توجه داشته باشید که افراط در محتوا و تصاویر می‌تواند شانس شما را در جذب نظر کاربران کاهش دهد.

4.اندازه فونت‌ها

نیازی نیست فونت‌های مختلفی را برای طراحی و چاپ کاتالوگ به کار ببرید. افزایش تعداد صفحات لزوما به معنی افزایش تعداد فونت‌ها نیست. انتخاب حداکثر سه فونت هماهنگ و مناسب می‌تواند گزینه خوبی باشد. برای عناوین اصلی و زیر عنوان‌ها می‌توانید از این فونت‌ها استفاده کنید. با این حال فونت‌های زیاد و نا آشنا می‌تواند گیج کننده باشد.

5.انتخاب کاغذ مناسب

سایز، جنس و رنگ کاغذ از دیگر فاکتورهای موثر در طراحی و چاپ کاتالوگ در اصفهان است. تعیین رنگ با توجه به نوع کاغذ انجام می‌شود. طبیعی است که طراحی کاتالوگ با کاغذ سایز A4 نسبت به کاغذ A5 متفاوت است. به همین دلیل انتخاب کاغذ اهمیت زیادی دارد.

6.چیدمان تمیز و ساده

بهتر است چیدمان محصولات به شکلی باشد که مشتری به راحتی بتواند تمام آن‌ها را بررسی کند. دسته بندی محصولاتی که با هم هماهنگ هستند و ارتباط موضوعی دارند در یک صفحه تاثیر زیادی دارد. با این حال ترکیب محصولات بدون توجه به این مسئله باعث سردرگم شدن مخاطب می‌شود. علاوه بر آن سعی کنید تا محصولات جذاب را با تصاویر با کیفیت و جذاب در بخش‌هایی قرار دهید که باعث جلب توجه مشتری می‌شوند.

7.منحصر به فرد

در هر روش تبلیغات از جمله کاتالوگ دیجیتال با ظاهر و هدف برند خود هماهنگ باشید. به عبارت بهتر هر آن چیزی که در تبلیغات ارائه می‌دهید، باید معرف برندتان باشد. این کار باعث جلب اعتماد و افزایش وفاداری مشتریان خواهد شد. در نتیجه زمانی که مشتریان کاتالوگ دیجیتال شما را در سایت و یا بروشورهای چاپ شده را در یک فروشگاه ببینند، سریع برند شما را تشخیص داده و آن را می‌شناسند.

8.اصل طراحی کاتالوگ

طراحی زیبا و چشم نواز، چیدمان هوشمند محصولات و محتوا، استفاده از تصاویر با کیفیت و جذاب از فاکتورهای مهم در طراحی بروشور است. توجه به این عناصر باعث می‌شود که نتیجه بهتری دریافت کنید. برای اینکه ایده‌ای که در ذهن دارید، به مرحله اجرا برسد بهتر است که ابتدا طرح اصلی مورد نظر را روی کاغذ پیاده کنید. پس از ویرایش طرح می‌توانید با استفاده از نرم افزارهای کامپیوتر آن را اجرا کنید.

9.طراحی حرفه ایی

اینکه طرح مورد نظر حس خوبی به مشتری منتقل کند، اهمیت زیادی دارد. اگر میان طرح و محصولی که می‌فروشید تناسب کافی وجود داشته باشد، به این هدف رسیده‌اید. به عنوان مثال یک سازمان خیریه را در نظر بگیرید که برای ارائه خدمات خود از بروشور استفاده می‌کند، اگر طرح کاتالوگ بیش از حد لوکس و گران قیمت باشد، نه تنها حس خوبی به بیننده نمی‌دهد بلکه باعث بی اعتمادی او می‌شود.

10.عکس‌های با کیفیت

اگر می‌خواهید که کیفیت نهایی کاتالوگ و بروشور شما افزایش پیدا کند، بهتر است از عکاسی صنعتی برای محصولات خود استفاده کنید. هر چند این مسئله در قیمت طراحی کاتالوگ تاثیرگذار است، با این حال به عنوان یک سرمایه گذاری مطمئن برای برند خود به آن نگاه کنید. هر چقدر تصاویر محصولات واقعی و با کیفیت‌تر باشند، احتمال جلب توجه مخاطبان بیشتر است.

نتیجه :

هنگامی که کاتالوگ شما طراحی شد حتما قبل از چاپ از جانب یک مخاطب به کاتالوگ نگاه کنید . یک دور با دقت به طراحی ها ، محصولات ، فومنت و اندازه نوشته ها و عکس ها را مورد بررسی قرار دهید . به یاد داشته باشید که کاتالوگ قرار است معرف شرکت و محصولات شما باشد بنابراین این چند سوال را از خوتان بپرسید؟

آیا کاتالوگ توجه را جلب می کند؟  آیا پیام به وضوح منتقل می شود؟  آیا کاتالوگ نشان دهنده برند است؟

با جواب دادن به این سوالات می توانید یک کاتالوگ حرفه ایی و عالی را به مرحله چاپ برسانید.

نویسنده : تیم تولید محتوای الو کاتالوگ 

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *