گام های اصلی تولید محتوا _ استراتژی تولید محتوا

گام های اصلی تولید محتوا _ استراتژی تولید محتوا


استراتژی محتوا چیست ؟

برنامه ای است که در آن از محتوا (صوتی، بصری و/یا نوشتاری) برای دستیابی به اهداف تجاری خود استفاده می کنید. یک استراتژی محتوای موفق، مخاطبان هدف شما را در هر مرحله از قیف جذب می کند و حتی پس از خرید نیز آنها را درگیر می کند.

7 گام مهم برای یک استراتژی محتوا

چه به تازگی بازاریابی محتوا را شروع کرده باشید و چه مدتی است که از همین رویکرد استفاده کرده اید، بازنگری برنامه استراتژی محتوای خود و اطمینان از به روز بودن، نوآوری و جذاب بودن آن برای مشتریان بالقوه شما ضرری ندارد. مشتریان مهم نیست که چه زمانی و چگونه قصد خرید دارند.

بگویید اهداف کسب و کار شما شامل افزایش آگاهی از برند است. برای رسیدن به این هدف، ممکن است یک استراتژی محتوا که بر SEO تمرکز دارد، برای افزایش دید وب سایت در صفحات نتایج موتورهای جستجو (SERP) و افزایش ترافیک به سمت محصولات یا خدمات خود، اجرا کنید.

صاحبان کسب و کار جدید ممکن است تصور کنند که یک استراتژی محتوا برای داشتن یک استراتژی خوب است، اما ضروری نیست. با این حال، تولید محتوای با کیفیت بالا می تواند در ایجاد اعتماد با مخاطبان جدید و موفقیت در طولانی مدت بسیار ارزشمند باشد.

در اصل، یک استراتژی محتوای خوب پایه و اساس مراحل جذب و لذت شما در سفر خریدار است که از چارچوب بازاریابی درونگرا پیروی می کند. همراه با جذب مشتریان بالقوه برای برند خود، می توانید از یک استراتژی محتوا برای فعال سازی فروش و رضایت مشتری استفاده کنید.

به علاوه، با توجه به اینکه 70 درصد از بازاریابان به طور فعال در بازاریابی محتوا سرمایه گذاری می کنند، ایجاد یک استراتژی محتوای خوب برای رقابت در صنعت شما بسیار مهم است.

1-مخاطب هدف محتوای شما چه کسانی هستند؟

همانطور که کسب و کار شما ممکن است بیش از یک نوع مشتری داشته باشد، استراتژی محتوای شما می تواند بیش از یک نوع کاربر را تامین کند. استفاده از انواع محتوا و کانال‌ها به شما کمک می‌کند محتوایی را ارائه دهید که برای هر شخص طراحی شده است.

استراتژی محتوا
استراتژی محتوا

2-چه مشکلی را برای مخاطبان خود حل خواهید کرد؟

در حالت ایده آل، محصول یا خدمات شما مشکلی را حل می کند که می دانید مخاطبان شما دارند. به همین ترتیب، محتوای شما با شروع به شناسایی و رسیدگی به آن، مخاطبان خود را از طریق این مشکل مربی و آموزش می دهد.

یک استراتژی محتوای صحیح از افراد در هر دو طرف محصول شما پشتیبانی می کند: کسانی که هنوز در حال کشف چالش های اصلی خود هستند و کسانی که قبلاً از محصول شما برای غلبه بر این چالش ها استفاده می کنند.محتوای شما راه حل(هایی) را که ارائه می کنید تقویت می کند و به شما کمک می کند تا اعتبار خود را نزد مخاطبان هدف خود بسازید.

3-چه چیزی شما را منحصر به فرد می کند؟

رقبای شما احتمالاً محصولی مشابه محصول شما دارند، به این معنی که مشتریان بالقوه شما باید بدانند که چه چیزی محصول شما را بهتر می کند – یا حداقل، متفاوت است. شاید دارایی اصلی شما این باشد که شرکت شما سال ها تاسیس شده است. یا شاید صدای برند منحصر به فردی دارید که شما را از رقبای خود متمایز می کند.

برای اثبات اینکه چرا ارزش خرید را دارید، باید ثابت کنید که چرا ارزش شنیدن را دارید. هنگامی که متوجه شدید، آن پیام را در محتوای خود نفوذ کنید.

4-روی چه قالب های محتوایی تمرکز خواهید کرد؟

برای اینکه بفهمید روی چه قالب هایی تمرکز کنید، باید مخاطبان خود را در جایی که هستند ملاقات کنید.در حالی که ممکن است وسوسه شوید که پادکست را راه اندازی کنید زیرا در چند سال اخیر بسیار رشد کرده است، یا یک کانال YouTube راه اندازی کنید، ابتدا ببینید مخاطبان شما کجا زندگی می کنند.

در غیر این صورت، ممکن است وقت خود را برای تولید محتوایی تلف کنید که یا به مخاطب شما نرسد یا توجه آنها را جلب کند.هنگامی که بهترین فرمت ها را شناسایی کردید، شروع به ایجاد بودجه برای ارزیابی منابعی کنید که می توانید برای اجرای این استراتژی اختصاص دهید.

5-. در چه کانال هایی منتشر خواهید کرد؟

همانطور که می توانید محتوا در قالب های مختلف ایجاد کنید، کانال های مختلفی نیز خواهید داشت که می توانید در آنها منتشر کنید، از وب سایت خود گرفته تا رسانه های اجتماعی.

این باز هم نشان دهنده محل زندگی مخاطبان شما خواهد بود. اگر مخاطبان شما محتوای ویدیویی طولانی را ترجیح می دهند، می توانید محتوای خود را در YouTube منتشر کنید. اگر مخاطب جوان‌تری دارید که محتوای سریع را دوست دارد، می‌توانید TikTok و Instagram را انتخاب کنید.

6-چگونه تولید و انتشار محتوا را مدیریت خواهید کرد؟

فهمیدن اینکه چگونه همه محتوای خود را ایجاد و منتشر می کنید می تواند یک کار دلهره آور باشد.

قبل از اجرا، این موارد را در نظر بگیرید:

 • چه کسی چه چیزی را خلق می کند.
 • جایی که در حال انتشار است
 • وقتی پخش زنده می شود.

در یک تیم کوچک، این ممکن است به اندازه کافی آسان باشد زیرا ممکن است شما تنها تصمیم گیرنده باشید. همانطور که شرکت شما رشد می کند، ممکن است لازم باشد با چندین تیم محتوا همکاری کنید تا یک فرآیند موثر را کشف کنید.

استراتژی های محتوای امروزی با مدیریت محتوا از نقطه نظر موضوع، از درهم ریختگی جلوگیری می کند. هنگام برنامه ریزی یک تقویم سرمقاله محتوا پیرامون موضوعات، می توانید به راحتی پیام شرکت خود را تجسم کنید و در طول زمان خود را به عنوان یک مرجع در بازار خود مطرح کنید.

گام های اصلی تولید محتوا
گام های اصلی تولید محتوا

7-چرا بازاریابان نیاز به ایجاد یک استراتژی بازاریابی محتوا دارند؟

بازاریابی محتوا به کسب و کارها کمک می کند منابع قابل اعتماد و مقرون به صرفه ترافیک وب سایت و سرنخ های جدید را آماده و برنامه ریزی کنند.اگر بتوانید فقط یک پست وبلاگ ایجاد کنید که مقدار ثابتی از ترافیک ارگانیک دریافت می کند، یک پیوند تعبیه شده به یک کتاب الکترونیکی یا ابزار رایگان، با گذشت زمان مدت ها پس از کلیک روی “انتشار” به تولید سرنخ برای شما ادامه می دهد.

منبع قابل اعتماد ترافیک و سرنخ‌های محتوای همیشه سبز شما به شما این انعطاف‌پذیری را می‌دهد تا با سایر تاکتیک‌های بازاریابی برای کسب درآمد، مانند محتوای حمایت‌شده، تبلیغات رسانه‌های اجتماعی و محتوای توزیع‌شده آزمایش کنید.به علاوه، محتوای شما نه تنها به جذب سرنخ کمک می کند، بلکه به مشتریان بالقوه شما آموزش می دهد و برای برند شما آگاهی ایجاد می کند.

چگونه یک چارچوب استراتژی محتوا ایجاد کنیم

 1. هدف خود را مشخص کنید.

هدف شما از تدوین برنامه بازاریابی محتوا چیست؟ چرا می خواهید محتوا تولید کنید و یک برنامه بازاریابی محتوا ایجاد کنید؟

قبل از شروع برنامه ریزی، اهداف خود را بشناسید، در این صورت زمان آسان تری برای تعیین بهترین استراتژی خود خواهید داشت.این الگوی برنامه ریزی هدف را برای کمک به کشف اهداف محتوای مناسب دانلود کنید.

 1. تحقیقات شخصیتی انجام دهید.

برای توسعه یک برنامه موفق، باید به وضوح مخاطبان هدف محتوای خود را تعریف کنید – که به عنوان شخصیت خریدار شما نیز شناخته می شود.این امر به ویژه برای کسانی که شروع به کار کرده اند یا تازه وارد بازاریابی شده اند بسیار مهم است. با شناخت مخاطبان هدف خود، می‌توانید محتوای مرتبط‌تر و ارزشمندتری تولید کنید که بخواهند آن‌ها را بخوانند و به آن تبدیل کنند.

اگر شما یک بازاریاب با تجربه هستید، ممکن است هدف شما تغییر کرده باشد. آیا می خواهید گروه جدیدی از افراد را هدف قرار دهید یا بازار هدف فعلی خود را گسترش دهید؟ آیا می خواهید همان مخاطبان هدف را حفظ کنید؟ بررسی مجدد پارامترهای مخاطب با انجام تحقیقات بازار در هر سال برای رشد مخاطبان شما بسیار مهم است.

 1. ممیزی محتوا را اجرا کنید.

در اوایل، اکثر برندها با پست های وبلاگ شروع می کنند. اگر می‌خواهید در قالب‌های مختلف سرمایه‌گذاری کنید، می‌توانید یک ممیزی محتوا برای ارزیابی محتوای برتر و کم‌بازده خود انجام دهید. سپس، از آن اطلاعات برای اطلاع دادن به مسیر بعدی استفاده کنید.

اگر مدتی است که در تجارت بوده‌اید، باید تلاش‌های بازاریابی محتوا و نتایج سال گذشته خود را مرور کنید.دریابید که در سال آینده چه کارهای متفاوتی می توانید انجام دهید و اهداف جدیدی تعیین کنید. اکنون زمان بسیار خوبی است تا اهداف تیم خود را با بقیه اهداف سازمان خود هماهنگ کنید.

در هر مرحله‌ای که هستید، ممیزی محتوا به شما کمک می‌کند تا تعیین کنید چه چیزی در بین مخاطبان شما طنین‌انداز می‌شود، شکاف‌ها را در دسته‌های موضوعی خود شناسایی کنید و ایده‌های محتوای تازه را طوفان فکری کنید.

 1. یک سیستم مدیریت محتوا را انتخاب کنید.

چند بخش حیاتی مدیریت محتوا شامل تولید محتوا، انتشار محتوا و تجزیه و تحلیل محتوا است.شما می خواهید روی یک CMS سرمایه گذاری کنید تا محتوای خود را به روشی آسان و پایدار ایجاد، مدیریت و پیگیری کنید.

یکی دیگر از CMS های محبوب وردپرس است که می توانید آنرا برای فرم های وب رایگان، چت زنده، دسترسی CRM، بازاریابی ایمیلی و تجزیه و تحلیل به آن اضافه کنید.

 1. تعیین کنید که چه نوع محتوایی را می خواهید ایجاد کنید.

گزینه های مختلفی برای محتوایی که می توانید ایجاد کنید وجود دارد، از محتوای نوشتاری مانند کتاب های الکترونیکی و پست های وبلاگ گرفته تا محتوای صوتی مانند پادکست.در بخش بعدی، برخی از محبوب‌ترین قالب‌های محتوا را که بازاریابان ایجاد می‌کنند، از جمله برخی ابزارها و قالب‌ها برای شروع صحبت خواهیم کرد.

 1. ایده های محتوایی را طوفان فکر کنید.

اکنون زمان آن رسیده است که ایده هایی برای پروژه محتوای بعدی خود ارائه دهید.

 1. محتوای خود را منتشر و مدیریت کنید.

برنامه بازاریابی شما باید فراتر از انواع محتوایی باشد که ایجاد می کنید – همچنین باید نحوه سازماندهی محتوای خود را نیز پوشش دهد.با کمک یک تقویم سرمقاله، در مسیر درستی قرار خواهید گرفت که یک کتابخانه محتوای متعادل و متنوع در وب سایت خود منتشر کنید. سپس، یک تقویم محتوای رسانه های اجتماعی برای تبلیغ و مدیریت محتوای خود در سایت های دیگر ایجاد کنید.

Content production
Content production

بسیاری از ایده‌هایی که به آنها فکر می‌کنید همیشه سبز خواهند بود (یعنی: به همان اندازه مربوط به ماه‌ها یا سال‌های آینده که امروز هستند). همانطور که گفته شد، شما نباید موضوعات به موقع را نادیده بگیرید. اگرچه ممکن است بخش عمده ای از تقویم تحریریه شما نباشد، اما می توانند به شما کمک کنند ترافیک زیادی ایجاد کنید.

بیشتر مردم روی گنجاندن تعطیلات محبوب مانند سال نو در تلاش‌های بازاریابی خود حساب می‌کنند، اما لازم نیست خود را به این تاریخ‌های مهم بازاریابی محدود کنید.

اگر تعطیلات ویژه ای وجود دارد که ممکن است برای مخاطبان شما جذاب باشد، ممکن است ارزش انتشار محتوا در وبلاگ یا رسانه های اجتماعی خود را داشته باشد. این فهرست نهایی تعطیلات رسانه‌های اجتماعی را بررسی کنید – زمانی که در حال برنامه‌ریزی تقویم خود هستید، به آن توجه داشته باشید.

الگوی استراتژی محتوا:

 • ایده های محتوا تولید کنید.
 • خوشه های موضوعی و صفحات ستونی ایجاد کنید.
 • محتوای خود را تبلیغ کنید.
 • محتوای خود را بر اساس نیاز خود تغییر کاربری دهید.
 • مثال هایی از استراتژی بازاریابی محتوا

 

نویسنده : تیم تولید محتوای الو کاتالوگ 

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *